“Besluiten moeten goed zijn voorbereid, met goede input”

We vinden het belangrijk dat onze bestuurders goed in positie komen om besluiten te nemen. Dat betekent dat die besluiten zorgvuldig moeten worden voorbereid, met goede input vanuit de organisatie, van beleidsmedewerkers en teamcoaches. Toen we begonnen was dat een uitdaging. We hadden net een reorganisatie achter de rug. We zaten in de overgangsfase naar een platte organisatie waarbij medewerkers meer verantwoordelijkheid nemen en krijgen. Toen was de vraag: zijn de medewerkers daar nu klaar voor?

Onze stukken waren vaak te lang en ingewikkeld. Beleidsmedewerkers hadden moeite met het structureren van hun argumenten en adviezen, en er was behoefte aan meer uniformiteit in wat naar het college en de raad ging. Nadat de gemeenteraad in het bestuursprogramma had opgenomen dat het besluitvormingsproces voor verbetering vatbaar was, gingen we er echt mee aan de slag.

“Het proces is net zo belangrijk als het advies zelf”

Dankzij het project 'Helder adviseren' zijn onze bestuursadviezen nu duidelijk. De beslispunten staan bovenaan en daarna komen de argumenten. Dat maakt alles overzichtelijker en super snel te lezen. Inmiddels weten de nieuwe medewerkers niet beter, maar het was 10 jaar geleden dus precies andersom: een lange inleiding met helemaal onderaan een conclusie. Door de jaren heen is de methodiek met de tijd meegegroeid. Het gaat niet alleen over schrijven, maar over het hele proces: van onderzoek tot scenario-ontwikkeling en besluitvorming. Medewerkers waarderen de aandacht voor deze bredere aanpak, die niet alleen betere stukken oplevert, maar ook bewustzijn creëert over hun rol in het bestuurlijke proces.

“Onze samenwerking voelt als een partnerschap”

De samenwerking met Pastoor bv voelt als een echt partnerschap door hun betrokkenheid en persoonlijke benadering. Ik voel me nooit een nummertje. De laatste ontwikkelingen binnen onze organisatie kunnen we altijd bespreken en, indien nodig, opnemen in de training. Ze denken graag mee, zelfs buiten de reguliere diensten om. Zo kregen we bijvoorbeeld waardevolle hulp bij een specifieke casus waar onze medewerkers mee worstelden. Hoewel dit niets met bestuurlijke advisering te maken had, hebben jullie toch informatie en voorbeelden gedeeld om onze medewerkers verder te helpen. Dat soort ondersteuning maakt voor ons echt het verschil.

"Het begint bij bewustzijn"

Als we een tip mogen geven aan andere gemeenten: begin met het bewustmaken van je medewerkers. Laat ze zien hoe belangrijk hun rol is in het grotere geheel. Helder Adviseren is niet alleen een sjabloon of een methodiek, maar een bredere beweging die je organisatie sterker maakt. Iedereen werkt daar aan mee. Het is belangrijk dat hier voortdurend aandacht voor is.

Advies van een expert nodig?

Ben je nog aan het verkennen wat je kan of moet met communicatie? Voor jezelf of voor je organisatie? Zoek je naar een stok achter de deur, of eentje om mee te slaan? Bel of mail ons dan direct. Wij hebben stokken zat! En onze adviseurs helpen je graag de juiste uit te kiezen.

Confetti
Confetti
Medewerker